Full 2
* * *
Welcome To Hotel Dehkadesaheli Chamkhale

قرقاول کالیج

 

قرقاول نژاد کالیج (Kalij Pheasant)

قرقاول نژاد کالیج (Kalij Pheasant) با نام علمی (Lophura leucomelanos)، پرنده‌ای بومی کوهپایه‌های هیمالیا است. زیستگاه طبیعی این نژاد قرقاول بیشه‌زارها، تپه‌ها و جنگل‌های متراکم می‌باشد.
قرقاول نژاد کالیج
 

 قرقاول نژاد کالیج (Kalij Pheasant) با نام علمی (Lophura leucomelanos)، پرنده‌ای بومی کوهپایه‌های هیمالیا است و کشورهایی که درگیر مناطق جغرافیایی حوزه زیستی نژاد کالیج هستند شامل: نپال، بوتان، غرب تایلند، شمال برمه، شمال هند، جنوب بنگلادش و پاکستان می‌باشند.

 

زیستگاه طبیعی این نژاد قرقاول بیشه‌زارها، تپه‌ها و جنگل‌های متراکم می‌باشد.

قرقاول‌های کالیج زیرگونه‌های بسیاری داشته و به‌طور کلی آنها را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد گروه اول شامل گونه‌های(leucomelanos) ،(lathami)  ،(melanotan) و (moffitti hamiltoni) می‌باشد که معمولاً در مناطق مرکزی و غربی زیست می‌کنند و دسته دوم شامل گونه‌های (lineata)  (oatesi)  (williamsi) و (crawfurd) است.

مشخصات ظاهری قرقاول نژاد کالیج

جنس نر زیرگونه‌های قرقاول کالیج که در دسته اول قرار می‌گیرند و بیشتر در مناطق غربی پراکنده هستند، به رنگ آبی تیره و سیاه براق که در ناحیه کپل با پرهای سفید ترکیب می شود، دیده می‌شوند و تاج به رنگ آبی تیره و سیاه براق است.

زیرگونه‌های قرقاول کالیج

جنس نر زیرگونه‌های قرقاول کالیج که در دسته دوم قرار می‌گیرند و بیشتر در نواحی و مناطق شرقی زندگی می‌کنند، اغلب بدنی به رنگ سیاه براق و در نواحی دم خاکستری کمرنگ یا مایل به سفید و تاج به رنگ آبی براق و سیاه و سفید می‌باشد.

زیرگونه‌های قرقاول کالیج

جنس ماده قرقاول‌های نژاد کالیج بیشتر به رنگ قهوه‌ای تیره به‌چشم می‌خورند.

پوست صورت بدون مو و به رنگ سرخ و قرمز می‌‎باشد.

اندازه در جنس نر در حدود ۶۳ الی ۷۴ سانتی‌متر و در جنس ماده ۵۰ الی ۶۰ سانتی‌متر است.

قرقاول کالیج ماده

محل نگهداری

برای نگهداری از یک جفت قرقاول کالیج به فضایی محصور، فنس کشیده شده و مسقف با بستری پوشیده شده از موادی که عایق طبیعی هستند، مانند: کاه و کلش، خاک دستی، شن و ماسه، سبوس و… به مساحت حداقل ۱۰ مترمربع نیاز است.

نکته:

قرقاول‌های کالیج پرندگانی مقاوم می‌باشند. پیشنهاد می‌شود در نگهداری این نژاد ماده‌ها از ماده‌های دیگر و نرها از نرهای دیگر به‌صورت مجزا نگهداری گردند چراکه ممکن است بین همجنس‌ها تنش و درگیری به وجود آید.

تغذیه قرقاول کالیج

تغذیه قرقاول کالیج

این پرندگان در طبیعت بیشتر از حشرات، دانه گیاهان و میوه‌های وحشی تغذیه می‌کنند و در اسارت نیز می‌توان با انواع دانه غلات، دان صنعتی ماکیان، کنسانتره، پلت قرقاول، سبزیجات تازه و… آنها را تغذیه کرد.

سن بلوغ

حدود ۱ سالگی

 

تاریخچه

گری سال ۱۸۲۹ میلادی.

زاد و ولد

اگر در زیستگاه طبیعی و محیط‌های باز زاد و ولد و تخمگذاری صورت گیرد و در فصول گرم سال و با شروع بهار آغاز می‌گردد اما در محیط‌های محصور و بسته با شرایط زیستی و دمایی مناسب در تمام طول سال امکان زاد و ولد وجود خواهد داشت.

تعداد تخم‌ها در طول یک سال ۱۲ الی ۲۴ عدد است و زمان درآمدن جوجه‌ها از تخم در حدود ۲۵ روز بعد از خوابیدن ماده بر روی آنها است.

زاد و ولد قرقاول کالیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *